Wystarczy jeden niefortunny upadek, aby nasz ukochany smartphone wyglądał tak jak na zdjęciu po lewej.
Niestety wraz z trendem wzrostu przekątnej ekranu, coraz łatwiej uszkodzić telefon. W związku z rosnącym
zapotrzebowaniem na tego typu usługi oferujemy Państwu usługę wymiany samej szybki również w telefonach z szybą zespoloną z wyświetlaczem.
Wyświetlacz z reguły jest jednym z najdroższych elementów telefonu. My oferujemy Państwu usługę wymiany przedniej warstwy wyświetlacza którą jest szybka / ekran dotykowy.
W niektórych modelach smartphone po uszkodzeniu szybki przestaje reagować w całości lub w części, a w
niektórych działa nadal poprawnie. Wszystko zależy od konstrukcji digitizera/ wyświetlacza.
Tak czy inaczej zaleca się naprawę telefonu z co najmniej trzech względów. Po pierwsze ze względu estetycznego, po drugie ze względu na możliwość skaleczenia się uszkodzonym elementem szkła, aż wreszcie po trzecie: szybka pełni rolę nie tylko estetyczną ale także zabezpiecza bardzo delikatny wyświetlacz przed uszkodzeniem.


DLACZEGO WARTO WYMIENIĆ SZYBKĘ W TELEFONIE?


1. Większośc wyświetlaczy na wolnym rynku to zamienniki które często cechuje gorsza jakość (odwzorowanie kolorów, problemy z wyświetlanym obrazem ) orginlalne wyświetlacze z reguły kosztują o wiele więcej niż najtańsze oferty na znznym serwisie aukcyjnym oraz są trudno dostępne. Kupując gotowy zestaw szybka z wyświetlaczem z nieznanego źródła ryzykujemy zakup zamiennika, a podczas wymiany samej szybki wyświetlacz zostaje oryginalny.
2. Wymiana szybki mimo skomplikowanego procesu jej wymiany jest z reguły
dużo tańsza niż całego modułu
3. Nie widać różnicy w efekcie końcowym między telefonem po wymianie modułu (wyświetlacz + szybka) a telefonem po naprawie samej szybki.


JAK WYMIENIAMY SZYBKI W TELEFONACH?


W myśl zasady „albo rób to dobrze albo nie rób wcale” wymiana szybek przeprowadzana jest w technologii OCA. Jest to najbardziej wymagająca technologia zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jego cenę jak i o umiejętności. Jednak tylko przy jej użyciu można uzyskać najlepsze rezultaty. OCA- optically clear adhesive czyli w najprostszym tłumaczeniu plaster przeźroczystego kleju służący do sklejenia szybki z wyświetlaczem w odróżnieniu od kleju LOCA nie jest płynny, lecz jest w pewnym sensie taśmą dwustronną. Dzięki czemu nie mam możliwości zalania podświetlania wyświetlacza, co niesie za sobą brzydkie plamy, wyświetlacz nie żółknie, a sklejony moduł nie rozkleja się. Jak ma to miejsce w przypadku klejenia klejem LOCA. Klej loca może być stosowany jedynie w telefonach z wyświetlaczem AMOLED (głównie samsung) zalecam jednak stosowanie również w tym wypadku plastrów OCA.


UWAGA!!! Prezentowany poniżej proces nie jest instrukcją naprawy i ma na celu jedynie przybliżenie tematyki prawidłowej wymiany szybki. Proces wymaga dużego doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Nie ponosimy odpowiedzialności za wszelkie szkody powastałe w wyniku wzorowania się na niniejszym procesie oraz absolutnie nie zalecamy naśladowania niniejszego procesu w domowym zaciszu.


Jak wygląda proces wymiany szybki w smartfoniena przykładzie HTC desire 500 wykonanym w technologii OGS (One Glass Solution) czyli szybka sklejona z wyświetlaczem?

 


1. test sprawności telefonu


Na tym etapie testowane są wszystkie funkcje telefonu. Umożliwia to weryfikację stanu technicznego oraz oszacowanie całkowitego kosztu naprawy.


htc desire 500 z uszkodzoną szybką


  


  
2. Rozebranie smartfona w stopniu umożliwiającym swobodny dostęp do wyświetlacza.


W każdym smatrfonie konieczny jest demontaż wielu elementów które często są bardzo mocno sklejone aby móc przystąpić do odklejenia wyświetlacza wraz z uszkodzoną szybą. Proces ten wymaga dużo ostrożności oraz znajomości budowy smartfona z uwagi na delikatność urządzenia oraz liczne pułapki zastawiane na serwisantów przez producentów smartfonów.


rozebrany telefon

3.Odklejenie wyświetlacza i szybki


Jest to jeden z najważniejszych etapów procesu. Można go również nazwać najbardziej niebezpiecznym, ponieważ klej jakim moduł wyświetlacza przyklejony jest do obudowy jest bardzo mocny, wyświetlacz natomiast bardzo delikatny. Jeden niewłaściwy ruch kończy się uszkodzeniem i koniecznością wymiany wyświetlacza.


moduł odklejony od ramki telefonu

test wyświetlacza po odklejeniu

4. Separacja wyświetlacza od uszkodzonej szybki.


Jest do drugi bardzo ważny i bardzo niebezpieczny etap. Wyświetlacz wraz ze starą szybką mocowany jest do specjalnego podgrzewacza podgrzewającego klej między wyświetlaczem a szybką do temperatury bezpiecznej dla wyświetlacza, a umożliwiającej rozklejenie zestawu.

Gdy wyświetlacz jest już wystarczająco ciepły specjalnym cieniutkim i mocnym drucikiem odcinana jest stara szybka od wyświetlacza. Rozcinanie wymaga dużej wprawy, gdyż chwila nieuwagi wystarczy do uszkodzenia wyświetlacza. Po separacji należy oczyścić wyświetlacz z resztek starego kleju, co często wymaga użycia specjalistycznej chemii która jest bezpieczna dla wyświetlacza, a jednocześnie pomaga w usunięciu kleju.

 test sprawności po rozklejeniu modułu

Wyświetlacz po oczyśczeniu z klejuUff, najgorsze za nami:) Jest w tym część racji. Posiadając odpowiednie doświadczenie umiejętności oraz sprzęt można śmiało powiedzieć, że tak. Do tej pory prawie każdy błąd kosztuje zakup nowego wyświetlacza, od tej pory większość błędów jakie można popełnić przeprowadzając naprawę niefachowo skutkuje problemami z telefonem w przyszłości. Jakimi mogą być:


-plamy na podświetlaniu

-Żółte plamy najbardziej widoczne na białym tle.

-Rozklejający się moduł wyświetlacza

-Klej zalewający przednią kamerę, czujniki, aż wreszcie płytę główną, co może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia telefonu.

-Odklejający się moduł wyświetlacza

-Kurz zbierający się między szybką, a wyświetlaczem

-Plamy między szybką a wyświetlaczem ( w przypadku niesklejonego ponownie modułu spowodowane przyklejaniem się szybki do wyświetlacza- najczęściej na środku)

-niepoprawne działanie dotyku.

-nieprawidłowe działanie czujnika zbliżeniowego5. Przyklejenie plastra kleju OCA do szybki.


Na idealnie czystą szybkę przyklejony zostaje plaster kleju. Plaster musi być odpowiednich rozmiarów oraz jakości. Nieumiejętne przyklejenie plastra skutkuje pojawianiem się nieestetycznych „bąbli” na znacznej powierzchni wyświetlacza.


Plaster kleju OCA przed przyklejeniem do szybki
6. Sklejenie wyświetlacza z szybką.

 

Ten etap wymaga użycia specjalnej formy aby wyświetlacz i szybka były idealnie wypozycjonowanie względem siebie oraz bardzo drogiego, specjalistycznego sprzętu jaki są laminator próżniowo ciśnieniowy (dociskający w próżni z użyciem odpowiednio wysokiej temperatury szybkę z wyświetlaczem) oraz autoklaw usuwający drobne kropki mogące występować po wyjęciu z laminatora. Jest to bardzo ważny etap ponieważ od niego w największej mierze zależy estetyka wykonania i radość lub jej brak z odnowionego telefonu. Nieużycie któregokolwiek z dwóch urządzeń powyższych skutkuje występowaniem nieestetycznych plamek na wyświetlaczu.


moduł po procesie laminowania

moduł po wyjęciu z autoklawu


7. Przyklejenie sklejonego modułu do obudowy telefonu.


Tylko odpowiednie materiały klejące zapewniają Pewne zamocowanie modułu i brak możliwości odklejenia się podczas korzystania Uwaga na „fachowców” którzy przyklejają moduł za pomocą kleju typu „kropelka/ super glue” W ten sposób przyklejony moduł nie dość że jest już praktycznie nie do odklejenia, to jest przyklejony na tyle sztywno, że najdrobniejsze nawet naprężenie może spowodować ponowne pęknięcie, przez co telefon może pękać nawet podczasnormalnego noszenia w kieszeni


8. Złożenie smartfona.

 

Proces ten jest odwrotnością rozbierania…..


9. Test funkcji

 

Po naprawie dokonuję testu urządzenia sprawdzając poprawność działania wszystkich funkcji z naciskiem na działanie dotyku oraz czujnika zbliżeniowego


gotowy telefon po procesie regeneracji10. Ostatni etap to radość z używania należycie odnowionego telefonu.


Ten etap należy już do Państwa ze swojej strony gwarantuję, że naprawa została przeprowadzona w sposób należyty i żadne z wymienionych wyżej komplikacji nie mają prawa wystąpić, na co udzielam 3 miesięcznej pisemnej gwarancji

 
Dotyk przyklejony do ramki telefonu


W tym wypadku wyświetlacz i szybka to dwa oddzielne elementy, a między wyświetlaczem a szybką jest pusta przestrzeń. Producenci rezygnują z tego rozwiązania zapewne między innymi dla tego że tego typu dotyk jest stosunkowo łatwo wymienić. Są równiez inne powody, takie jak gorsze kąty widzenia, gorsza widoczność w słońcu. W tej
technologii wykonane są na przykład telefony LG l5 i L7 pierwszej
generacji samsung galaxy trend czy nokia/microsoft lumia 535 czy sony xperia m2. Czy nasz telefon należy do tej grupy poznamy najłatwiej po tym, że ekran jest szary, gdy patrzymy na niego pod kątem.
Szybki w tego typu telefonach wymianiamy już od 99 zł


Dotyk zintegrowany z wyświetlaczem SAMSUNG


Dotyk zintegrowany z wyświetlaczem SAMSUNG

Tego typu rozwiązanie stosowane jest na chwilę obecną tylko w samsungach między innymi galaxy s, s2 s3 s3 mini s4 s4 mini s5 s5 mini, note note2 note3. Wyświetlacze Amoled są bardzo drogie a szybka pełni tylko rolę estetyczną i ochronną. W momencie kiedy obraz wyświetlany jest poprawnie a są problemy z funkcjonowaniem dotyku niestety trzeba wymienić cały moduł. Naprawa tego typu wyświetlaczy polega na
odklejeniu wyświetlacza, oddzieleniu uszkodzonej szybki oraz
przyklejeniu nowej. Jest to bardzo ryzykowna naprawa ponieważ bardzo łatwo uszkodzić wyświetlacz, który jest bardzo delikatny.
Do tego typu wyświetlaczy teoretycznie można używać kleju LOCA który jest
utwardzany pod wpływem promieni UV, jednak wysoce wskazane jest zastosowanie technologii OCA którą cechuje mniejsza niezawodność, a co za tym idzie pewność, że wyświetlacz po pewnym czasie samoistnie nie przestanie działać.

 

UWAGA!!! Zawsze wyjmujemy wyświetlacz z ramki jest to najbardziej ryzykowna operacja, ale tylko ten sposób gwarantuje poprawne
sklejenie.
Niektóre serwisy nie wyjmują wyświetlacza z ramki, co skutkuje tym, że nieutwardzony klej pozostaje w telefonie. Po pewnym czasie może zalać przycisk “home” kamerki, szybka może zacząć się rozklejać z powodu naprężeń powodując nieestetyczny efekt na wyświetlaczu czy wreszcie nieutwardzony klej przedostać się do elektroniki i unieruchomić a nawet uszkodzić wyświetlacz lub telefon.

 

Korzystając z naszych usług mają Państwo pewność że tego typu “powikłań” nie będzie. Tylko wyjęcie wyświetlacza z ramki telefonu oraz sklejenie klejem OCA gwarantuje jego poprawną naprawę.
Pozostałe szybki zintegrowane z wyświetlaczem.


Ten typ połączenia jest obecnie bardzo popularny większość nowych modeli HTC, SONY, LG, NOKIA/ MICROSOFT, APPLE oraz innych producentów wyświetlacz jest sklejony z dotykiem. Często to połączenie jest bardzo mocne, a naprawa jest bardzo skomplikowana. Tego Typu telefony zawsze sklejamy przy pomocy specjalnych plastrów kleju OCA. Poprawne sklejenie tego typu wyświetlaczy wymaga specjalistycznego i drogiego sprzętu jakim jest między innymi specjalny autoklaw. Po naprawie moduł wygląda jak nowy z fabryki, a wyświetlacz pozostaje
oryginalny. Nie można tutaj zastosować metody używanej w samsungach ponieważ klej dostaje się do środka wyświetlacza powodując bardzo nieestetyczne plamy.